Podanie definicji prawa sprawia problemy nie tylko prawnikom. Przyjmijmy więc, że ilu prawników - tyle definicji prawa. Jednak prawo powinno być spójne i nie pozostawiać niedomówień ani luk umożliwiających jego dowolną interpretację lub omijanie go. Niestety w naszym kraju tworzeniem prawa zajmują się nie prawnicy a politycy, co często skutkuje marnym poziomem aktów prawnych. Gdyby politycy pragnęli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prawa to księgarnia prawnicza jest miejscem, które powinni odwiedzić.
Mówiąc o politykach nie sposób pominąć ważnego działu prawa, jakim jest prawo administracyjne. Najistotniejsze sprawy, których dotyczy prawo administracyjne to między innymi: ochrona zdrowia, ochrona środowiska, gospodarka, bezpieczeństwo wewnętrzne, obronność kraju, szkolnictwo, budownictwo, kultura czyli niemal wszystkie dziedziny naszego życia.
Będąc przy administracji należy napomknąć o zamówieniach publicznych. Różnego rodzaju przetargi powinny być przeprowadzane w zgodzie z prawem. Przepisy te opisuje prawo zamówień publicznych. Jeżeli chcemy wziąć udział w przetargu powinniśmy się z tym prawem wcześniej zapoznać.
Innym ważnym dla działania państwa działem prawnym jest prawo bankowe. Można je podzielić na prywatne prawo bankowe, które reguluje stosunki banków z klientami oraz publiczne , regulujące działanie instytucji bankowych. Prawo bankowe znajdziemy w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).
Gdyby nie funkcjonowałoprawo budowlane to na nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Bo czy ktoś umie sobie wyobrazić jak wyglądałoby nasze otoczenie gdyby każdy budował jak chce? Ja wole sobie tego nie wyobrażać...
Dla przysłowiowego Kowalskiego najistotniejsze może się jednak okazać prawo cywilne. Najważniejszym zapisem jest tu zasada równości podmiotów wobec prawa. Żadna ze stron nie może narzucić drugiej swojej woli. Reguluje stosunki pomiędzy podmiotami fizycznymi.
Z drugiej strony prawo podatkowe powinno przykuć naszą uwagę. Bo kto nie chce płacić mniejszych podatków? Znając prawo możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze ale również uniknąć konsekwencji niestosowania się do prawa.
Handel i stosunki gospodarcze reguluje prawo handlowe. Zawarte w nim przepisy pomogą nam w dochodzeniu swoich praw w wypadku spotkania nieuczciwego przedsiębiorcy.
Wszyscy powinniśmy wiedzieć jakie zapisy zawiera kodeks karny, gdyż za nieprzestrzeganie tych przepisów jesteśmy ścigani „z urzędu” w przeciwieństwie do prawa cywilnego. Prawo karne chroni każdego z nas przed zachowaniami aspołecznymi.
Zależności prawne między państwami i wspólnotami reguluje z kolei prawo wspólnotowe. Gdyby nie te przepisy, wymiana towarów i usług pomiędzy różnymi państwami byłaby niemożliwa. Ściganie niebezpiecznych przestępców byłoby utrudnione bez współpracy wielu państw.
Najważniejsza jest jednak zawsze rodzina. Niestety nie każdy to rozumie i dba o swoich najbliższych. Aby chronić pokrzywdzonych przez własną rodzinę stworzono prawo rodzinne. Przepisy te mówią między innymi o tym komu przysługują prawa rodzicielskie w przypadku złej opieki nad dzieckiem.
W czasach gdy wiele firm nie radzi sobie na rynku i upada, do głosu dochodzi prawo upadłościowe. Zawarte w nim przepisy mówią nam jak rozdysponować majątek upadłej firmy oraz jakie prawa przysługują załodze.
Kolejną dziedziną prawa jest prawo czekowe. Czytelnik dowie się z niego jaką wartość prawną mają papiery wartościowe takie jak czeki i weksle. Zawarte w nim przepisy pomogą nam dochodzić swoich praw w przypadku niewypłacalnych kontrahentów.
Niezależnie od tego jaka dziedzina prawa nas interesuje, zawsze chcąc załatwić jakaś sprawę musimy wypełnić formularz lub pismo. Często wzory takich pism są trudno dostępne. Na szczęście w sieci znajdziemy wzory umów, które przydadzą nam się w urzędach i innych instytucjach.
Widzimy, że temat prawa jest bardzo rozbudowany i potrzeba wielu lat żeby go dokładnie poznać. Zawsze jednak warto pogłębić wiedzę aby rozwijać się i nie pogubić się w dzisiejszym świecie. Jeśli chcesz być na bieżąco z obowiązującymi normami prawnymi to wejdź na stronę prawnicza.net.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz